Dekanın Mesajı

Prof. Dr. M. Kamil ÖZER
Dekan

 

Sevgili Gençler;

Sağlığımız düşünülerek bakıldığında, spor insanların serbest zamanlarında dikkate aldığı bir uğraş olmaktan öteye geçmiştir. Günümüzde sporun fiziksel etkinliğin ve sağlıklı yaşamın rutinleri içinde vazgeçilmez bir yeri vardır. Gün boyu masa başında yoğun iş temposuyla boğuşan üst düzey yöneticiden, her yaşta insanın ve farklı engel gruplarındaki insanların gereksinimidir. Kaslarımızı zinde, dolaşım işlevlerimizi aktif tutabilmek, bilişsel ve duyusal işlevlerimizi farklı etkinlikler içinde dinlendirebilmek ve onarmak için her gün belirli bir yoğunlukta hareket etmek zorundayız.

Yararlı olabilmesi için fiziksel etkinliğin doğru programlanması ve yönetilmesi gerekir. Bu bölüm, size öncelikle insan organizmasının tüm boyutlarıyla ilgili bilgi donanımı kazandırmak üzere programlandı.

Amacımız, beden eğitimi ve sporun temel eğitimini ve öğretimini verebilen, çocuk ve gençlere spor yapma alışkanlığını kazandırabilen, onları sürekli aktif tutabilen, topluma hizmeti görev kabul etmiş, çağdaş, analitik düşünebilen nitelikli “Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri“ yetiştirmektir. Organizmanın antrenmana cevaplarını ölçebilen, yorumlayabilen, gerekli programlamayı yapabilecek yeterlikte, branşıyla ilgili teknik ve taktik becerileri kazanmış “Antrenörler“, sporun değişik kademelerinde yönetimini ve organizasyonunu yapabilecek “Spor Yöneticileri”ni Türk spor dünyasına kazandırmayı hedefliyoruz.

Ülkemizde ilk kez kurulan Spor Bilimleri Fakültesinde; öğretim elemanları, personel ve öğrenciler olarak yüce bir görevin sorumluluğunu paylaşmaktayız. Dört yıl boyunca beden eğitimi ve sporun çok farklı yönlerini tanımak ve donanımınızı arttırmak için yerel, ulusal ve uluslararası çeşitli bilimsel ve sportif etkinlikler içinde olacağınız aktif bir öğrenim sizi bekliyor.

Öğrencilerimize başarılı bir üniversite yaşamı dilerim.

Sevgilerimle,

Prof. Dr. M. Kamil ÖZER
Dekan